Založ si blog

Luxus v duši

Viete čo majú spoločné Angela Merkelová a Greta Garbo, Donald Trump a cár Nikolaj II., Elizabeth Taylor a Theresa May, Alexander Dumas a Emmanuel Macron, Johann Wolfgang Goethe, Oscar Wilde, Guy de Maupassant a Justin Trudeau?

Každý z nich /a treba dodať, že ešte veľa ďalších osobností a celebrít/ sa minimálne raz v živote, aj keď v rozličnom čase, v inom storočí a za iných podmienok ocitol na jednom a tom istom mieste na svete. Každý z nich tu mal iné poslanie, ale všetci sa zhodli v názore, že ide o jedno z najkúzelnejších, najatraktívnejších miest na svete. O čom je reč? O sicílskej Taormíne.taormina-copy

Jedenásť tisícové mestečko dnes patrí k hlavným turistickým lákadlám ostrova. Keď francúzsky spisovateľ Guy de Maupassant napísal: “Toto miesto je obrazom, na ktorom nájdete všetko, čo bolo na Zemi stvorené pre potešenie oka, ducha a fantázie”, rozhodne nepreháňal. Už za čias Maupassanta sa Taormína vo veľkoburžoáznych kruhoch , ako aj v radoch majetnej inteligencie, tešila enormnému záujmu a tej najlepšej povesti. Smotánka tu trávila zimné mesiace, vychutnávala si malebné zákutia a promenády, dych berúce výhľady, mierne podnebie, pohostinnosť, dobré jedlo a neopakovateľnú, mestskú atmosféru. Fluidu mesta podľahli aj súčasní mocnári a politici, keď si Taormínu v máji tohto roku zvolili za miesto 43.summitu G7. A tak k slávnym osobnostiam minulosti pribudlo aj zopár súčasných mien zo sféry politiky a biznisu – Macron, Merkelová, Trump, May, Trudeau, Abe, Tusk… Napriek závažnosti tohto stretnutia som presvedčená, že Taormína skôr láka menami osobností zo sféry umenia, literatúry, hudby, kultúry.

taormina-4

Taormínu založili Kartáginci v roku 396 pred našim letopočtom. O štyri roky neskôr sa osudu mesta chopili Gréci a vtlačili jej neopakovateľný ráz, svoju kultúru, architektúru a umenie. Čím to je, že najdrahšie miesto na sicílskom ostrove pôsobí ako magnet ? Jednou z odpovedí je rozhodne Teatro Greco. Amfiteáter určený pre potešenie divákov milujúcich divadelné a hudobné predstavenia, postavený v 3.storočí pred našim letopočtom. O 400 rokov neskôr sa do jeho transformácie vrhli Rimania, pre ktorých boli dôležitejšie gladiátorské hry a krvavé bojové predstavenia. Napriek všetkému zostalo Teatro Greco fascinujúcim miestom. Stačí, keď si sadnete na hociktoré sedadlo amfiteátra a môžete sa kochať. Výhľadom na Iónske more, bujnú, okolitú zeleň, horu Monte Tauro a večne živú Etnu. V deň, keď sme my navštívili Teatro Greco, bolo v tieni 40 stupňov / na slnku minimálne 60 ?/. Amfiteáter vyhriaty ako kotol, človek cítil ako mu v žilách búši vlastná, vriaca krv. Ale nielen to, akoby do vás vstúpili všetky drámy minulosti, všetky tóny a slová divadelných a hudobných predstavení, potlesk, radosť, ale aj pachuť krvi gladiátorských hier. Krása umenia i surová krvilačnosť. Všetko odrazu. Intenzívne a neodbytne. Zážitok sily hurikánu. Zasiahne najhlbšiu dreň. Ani sa vám nechce odísť.taormina-2

 

Nečudo, že Teatro Greco je dodnes živým miestom. Nielen pre smršť turistov. Ale najmä vďaka živým operným či rockovým koncertom, filmovým a hudobným festivalom, vystúpeniam šansoniérov, či osobnostiam svetového významu. Ak máte dostatok finančných prostriedkov, času a oslovuje vás napríklad Dalajláma, môžete sa s ním v septembri stretnúť práve v Teatro Greco…

Áno. Taormína je unikátna. Drahá, luxusná, elegantná, príťažlivá, dráždivá, plná vôní, farieb, možno trochu snobská, ale zároveň aj ľudsky blízka, živočíšna i sofistikovaná. Zadrie sa vám pod kožu. Označenie luxusná je naozaj priliehavé. Ale nejde len o vonkajší, púhym okom viditeľný luxus, drahé hotely, ceny vyhnané ad absurdum. Ja som si z Taormíny odniesla luxus v duši. Bohaté zážitky, intenzívne pocity, esenciu veľkosti ľudského ducha a umu, koexistencie prírody a človeka. Luxus, ktorý sa neráta v eurách, dolároch či iných menách. Luxus, ktorý som si dopriala jednoduchým nastavením mysle a emócií. Luxus, ktorý ma už bude stále sprevádzať bez ohľadu na stav môjho konta, či peňaženky…

 

taormina-3

Foto: Vivienne S. a Lennie Maxx

Save

Save

Save

Save

Save

Príbeh jednej čiapky

18.02.2018

“Mami, môžem Ťa o niečo poprosiť?” – prihovorila sa mi dcéra tesne pred odchodom na lyžovačku. Hneď mi bolo jasné, že treba čosi vyriešiť… “Už týždeň neviem nájsť svoju obľúbenú viac »

Paralelný svet

02.12.2017

Keď si tak v sobotné ráno doprajete chvíľku na prečítanie článkov v tlači, na ktoré ste nemali čas cez týždeň, natrafíte aj na také, ktoré vo vás nevyvolajú eufóriu. Ale je užitočné viac »

Čo ak sme úžasní?

31.10.2017

Všetci to poznáte. Sedíte v aute, ponáhľate sa za ďalšou svojou povinnosťou, plnú hlavu problémov a starostí, myšlienky tancujú ako zbesilé. Jediné, čo v interiéri auta zmenšuje napätie viac »

Graf, ekonomika

Ratingové agentúry zhoršili hodnotenie Turecka

18.08.2018 00:00

Medzinárodná ratingové agentúry Standard & Poor's a Moody's v piatok znížili hodnotenie úverovej spoľahlivosti Turecka o jeden stupeň.

Paul Manafort

Sudca v procese s Manafortom nezverejní mená porotcov

17.08.2018 23:20

Sudca nezverejní mená porotcov, lebo sa bojí o ich pokoj a bezpečnosť.

Požiar haly v Dunajskej Strede

Pri českom Příbrame vypukol v areáli spoločnosti Ravak požiar

17.08.2018 22:33

Zamestnanci sa z areálu stihli včas evakuovať, nikto nebol zranený.

rumunsko, protest, demonštrácia, bukurešť

Rumunská premiérka obhajovala pred EÚ zásah voči demonštrantom

17.08.2018 21:48

Polícia voči demonštrantom použila vodné delá, slzotvorný plyn a obušky. Rumunský prezident označil postup polície za "brutálny".

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 17177x
Priemerná čítanosť článkov: 1074x

Autor blogu

Kategórie