Založ si blog

Luxus v duši

Viete čo majú spoločné Angela Merkelová a Greta Garbo, Donald Trump a cár Nikolaj II., Elizabeth Taylor a Theresa May, Alexander Dumas a Emmanuel Macron, Johann Wolfgang Goethe, Oscar Wilde, Guy de Maupassant a Justin Trudeau?

Každý z nich /a treba dodať, že ešte veľa ďalších osobností a celebrít/ sa minimálne raz v živote, aj keď v rozličnom čase, v inom storočí a za iných podmienok ocitol na jednom a tom istom mieste na svete. Každý z nich tu mal iné poslanie, ale všetci sa zhodli v názore, že ide o jedno z najkúzelnejších, najatraktívnejších miest na svete. O čom je reč? O sicílskej Taormíne.taormina-copy

Jedenásť tisícové mestečko dnes patrí k hlavným turistickým lákadlám ostrova. Keď francúzsky spisovateľ Guy de Maupassant napísal: “Toto miesto je obrazom, na ktorom nájdete všetko, čo bolo na Zemi stvorené pre potešenie oka, ducha a fantázie”, rozhodne nepreháňal. Už za čias Maupassanta sa Taormína vo veľkoburžoáznych kruhoch , ako aj v radoch majetnej inteligencie, tešila enormnému záujmu a tej najlepšej povesti. Smotánka tu trávila zimné mesiace, vychutnávala si malebné zákutia a promenády, dych berúce výhľady, mierne podnebie, pohostinnosť, dobré jedlo a neopakovateľnú, mestskú atmosféru. Fluidu mesta podľahli aj súčasní mocnári a politici, keď si Taormínu v máji tohto roku zvolili za miesto 43.summitu G7. A tak k slávnym osobnostiam minulosti pribudlo aj zopár súčasných mien zo sféry politiky a biznisu – Macron, Merkelová, Trump, May, Trudeau, Abe, Tusk… Napriek závažnosti tohto stretnutia som presvedčená, že Taormína skôr láka menami osobností zo sféry umenia, literatúry, hudby, kultúry.

taormina-4

Taormínu založili Kartáginci v roku 396 pred našim letopočtom. O štyri roky neskôr sa osudu mesta chopili Gréci a vtlačili jej neopakovateľný ráz, svoju kultúru, architektúru a umenie. Čím to je, že najdrahšie miesto na sicílskom ostrove pôsobí ako magnet ? Jednou z odpovedí je rozhodne Teatro Greco. Amfiteáter určený pre potešenie divákov milujúcich divadelné a hudobné predstavenia, postavený v 3.storočí pred našim letopočtom. O 400 rokov neskôr sa do jeho transformácie vrhli Rimania, pre ktorých boli dôležitejšie gladiátorské hry a krvavé bojové predstavenia. Napriek všetkému zostalo Teatro Greco fascinujúcim miestom. Stačí, keď si sadnete na hociktoré sedadlo amfiteátra a môžete sa kochať. Výhľadom na Iónske more, bujnú, okolitú zeleň, horu Monte Tauro a večne živú Etnu. V deň, keď sme my navštívili Teatro Greco, bolo v tieni 40 stupňov / na slnku minimálne 60 ?/. Amfiteáter vyhriaty ako kotol, človek cítil ako mu v žilách búši vlastná, vriaca krv. Ale nielen to, akoby do vás vstúpili všetky drámy minulosti, všetky tóny a slová divadelných a hudobných predstavení, potlesk, radosť, ale aj pachuť krvi gladiátorských hier. Krása umenia i surová krvilačnosť. Všetko odrazu. Intenzívne a neodbytne. Zážitok sily hurikánu. Zasiahne najhlbšiu dreň. Ani sa vám nechce odísť.taormina-2

 

Nečudo, že Teatro Greco je dodnes živým miestom. Nielen pre smršť turistov. Ale najmä vďaka živým operným či rockovým koncertom, filmovým a hudobným festivalom, vystúpeniam šansoniérov, či osobnostiam svetového významu. Ak máte dostatok finančných prostriedkov, času a oslovuje vás napríklad Dalajláma, môžete sa s ním v septembri stretnúť práve v Teatro Greco…

Áno. Taormína je unikátna. Drahá, luxusná, elegantná, príťažlivá, dráždivá, plná vôní, farieb, možno trochu snobská, ale zároveň aj ľudsky blízka, živočíšna i sofistikovaná. Zadrie sa vám pod kožu. Označenie luxusná je naozaj priliehavé. Ale nejde len o vonkajší, púhym okom viditeľný luxus, drahé hotely, ceny vyhnané ad absurdum. Ja som si z Taormíny odniesla luxus v duši. Bohaté zážitky, intenzívne pocity, esenciu veľkosti ľudského ducha a umu, koexistencie prírody a človeka. Luxus, ktorý sa neráta v eurách, dolároch či iných menách. Luxus, ktorý som si dopriala jednoduchým nastavením mysle a emócií. Luxus, ktorý ma už bude stále sprevádzať bez ohľadu na stav môjho konta, či peňaženky…

 

taormina-3

Foto: Vivienne S. a Lennie Maxx

Save

Save

Save

Save

Save

Príbeh jednej čiapky

18.02.2018

“Mami, môžem Ťa o niečo poprosiť?” – prihovorila sa mi dcéra tesne pred odchodom na lyžovačku. Hneď mi bolo jasné, že treba čosi vyriešiť… “Už týždeň neviem nájsť svoju obľúbenú viac »

Paralelný svet

02.12.2017

Keď si tak v sobotné ráno doprajete chvíľku na prečítanie článkov v tlači, na ktoré ste nemali čas cez týždeň, natrafíte aj na také, ktoré vo vás nevyvolajú eufóriu. Ale je užitočné viac »

Čo ak sme úžasní?

31.10.2017

Všetci to poznáte. Sedíte v aute, ponáhľate sa za ďalšou svojou povinnosťou, plnú hlavu problémov a starostí, myšlienky tancujú ako zbesilé. Jediné, čo v interiéri auta zmenšuje napätie viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 16243x
Priemerná čítanosť článkov: 1015x

Autor blogu

Kategórie