Založ si blog

Jééé, koníčky. . . ty vole!

 

Sedíme v menšej lodi spoločne s ďalšími asi 16 ľudmi. Dospelými i deťmi. Kapitán zdvíha kotvu a my sa vydávame na plavbu veľkým okruhom v Lednickom areáli. Loď pomaly kĺže po hladine, slnečné lúče sa odrážajú na lenivo sa vlniacej rieke. Každý meander rieky Dyje ponúka inú scenériu. Pasažieri nasávajú ticho a fotografujú neustále sa meniace obrazy leknínov, popadané kmene, bobrami obhryzené konáre, šuchoriace rákosie, sem tam v tôni ukrytých rybárov, ktorí trpezlivo čakajú na svoj úlovok… Keď odrazu vchádzame do zákruty v  širšej časti rieky. Jeden breh pokrýva hustá, neprehľadná húština a druhý pôsobí ako otvorená dlaň. Obrovská lúka zaliata slnkom a na nej desiatky nádherných, pasúcich sa koní. Takmer gýč, keby to nebolo skutočné…Ticho na lodi by sa dalo krájať. Fascinovaní turisti stratili reč. Všetkým je jasné, že toto je mimoriadna chvíľa. Že toto je okamih, na ktorý sa len tak nezabudne. Dokonca aj kapitán stíchne, preruší tok informácií, ktorými zásobuje posádku lode. Takmer posvätné ticho odrazu preruší nadšený detský výkrik: „Jéééé, tatínku, podívej! Koníčky… ty vole!“ Čo iné, ako salvy smiechu narušia unikátnu chvíľu. Jediný, kto by najradšej skočil do Dyje a odplával kamsi do diaľky je… tatínek. Celý červený v tvári sa pokúša synčekovi dohovoriť, že „ ty vole“ do slovníka nepatrí. Každému je ale jasné, že dieťa len reprodukuje , čo doma počuje. Ale v každom prípade je o zábavu postarané. Nádherný prírodný výjav okorenený živelným, detským komentárom.

koniky

 

Ale loď pláva ďalej a slova sa zasa ujíma kapitán. Jeho komentár je veľmi obsažný, duchaplný a vtipný, rozhodne nepatrí do kategórie unudených sprievodcovských rečí. A tak sa napríklad dozvedáme, ako si panstvo v minulosti dokázalo kreatívne modifikovať pojem pôst pred Veľkonočnými sviatkami. Je známe, že jediné mäso, ktoré je prípustné konzumovať v čase pôstu, je rybacie, teda to, čo ulovia vo vode. Ale keďže pre ich zhýčkané žalúdky by pár dní bez mäsa asi znamenalo koniec sveta, tak sa rozhodli, že všetko, čo sa ocitne na vode, či vo vode spadá do kategórie „povolené“. A tak sa na ich stoloch ocitli aj kačky / plávajú predsa na vode/, bobry / majú plutvu/ a keď už ani to nestačilo, rozvášnení lovci zahnali jelene do vody a tam ich s kľudným srdcom zastrelili a skonzumovali. Boli to predsa živočíchy ulovené vo vode!!! No, čo dodať. Snáď iba to, že mocnári minulosti i súčasnosti dokážu každú situáciu, každý morálny či spoločenský kódex otočiť / a to s bohorovným kľudom a vyžehleným svedomím/ vo svoj prospech.

janohrad

 

Plne zaujatí kapitánovým výkladom prichádzame do cieľa cesty. Pred nami sa objavuje „žúrovací domček“ . Teda takýto neoficiálny súčasný názov dostala romantická stavba, napodobujúca hradnú zrúcaninu, vybudovaná v rokoch 1807 – 1810. Janohrad, alebo tiež Janův hrad. Sem sa panstvo chodilo zabávať a „žúrovať“ po úspešných lovoch. Veľká sála s priľahlými, ornamentálne vyzdobenými miestnosťami, vytvárala veľkorysú kulisu k oslavám najrozličnejšieho charakteru. Nuž, muselo tu byť veselo…

lednice

 

Bezohľadu na to, či sa v minulosti v Lednicko-valtickom areáli panstvo dobre zabávalo, treba povedať, že tu bol vytvorený skutočný skvost. Prírodno-krajinársky celok na rozlohe takmer 300 km2, ktorý od roku 1996 figuruje na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Lednické panstvo získali v roku 1249 Lichtensteinovci a vlastnili ho 623 rokov. Po roku 1989 bol zámok veľkoryso zrekonštruovaný a dnes láka stotisíce záujemcov. A tak či ste romantici, alebo realistickí pragmatici, Lednicko-valtický areál na juhu Moravy vás dostane či už Lednickým alebo Valtickým zámkom, Appolónovým chrámom, Rybničným zámočkom, neuveriteľnou Francúzskou záhradou, Belvedérom, Dianiným chrámom, Obeliskom, Hraničným zámočkom, plavbami po Dyji… výčet by bol dlhý. Ale čo je podstatné nabije vás energiou, fascinuje rozmanitosťou krajiny a architektonickou genialitou. A bonus navyše – mimoriadne fundovaní, svieži a vtipní sprievodcovia vás svojim výkladom vtiahnu do minulosti tak sugestívne, až sa vám chce v úžase zvolať, podobne ako malému pätročnému chlapcovi: „Jééé, podívej…..“ ostatné si už po návšteve Lednicko-valtického areálu určite doplníte sami…

Foto:Lennie Maxx

 

Príbeh jednej čiapky

18.02.2018

“Mami, môžem Ťa o niečo poprosiť?” – prihovorila sa mi dcéra tesne pred odchodom na lyžovačku. Hneď mi bolo jasné, že treba čosi vyriešiť… “Už týždeň neviem nájsť svoju obľúbenú viac »

Paralelný svet

02.12.2017

Keď si tak v sobotné ráno doprajete chvíľku na prečítanie článkov v tlači, na ktoré ste nemali čas cez týždeň, natrafíte aj na také, ktoré vo vás nevyvolajú eufóriu. Ale je užitočné viac »

Čo ak sme úžasní?

31.10.2017

Všetci to poznáte. Sedíte v aute, ponáhľate sa za ďalšou svojou povinnosťou, plnú hlavu problémov a starostí, myšlienky tancujú ako zbesilé. Jediné, čo v interiéri auta zmenšuje napätie viac »

Praha Audioport

Česká polícia obvinila piatich Holanďanov z napadnutia čašníka, dvoch prepustila

24.04.2018 21:55

Zvyšní dvaja zo skupiny boli prepustení na slobodu. "Bolo vyhodnotené, že sa do konfliktu nezapojili, snažili sa ho skôr upokojiť," uviedol policajný hovorca.

Trump

Trump: Americkí vojaci sa vrátia zo Sýrie domov

24.04.2018 20:47

Podľa CNN Trump uviedol, že ani on, ani Macron si neželajú, aby Irán nemal v oblasti Stredozemného mora "voľnú ruku".

Francúzsko, korupcia, Vincent Bolloré

Francúzska polícia zadržala pre korupciu miliardára Bollorého

24.04.2018 20:28

Bolloré je jeden z najznámejších francúzskych podnikateľov. Jeho podnikateľské aktivity siahajú od lodnej dopravy cez reklamu a stavebníctvo až po médiá.

Bratislava, zápchy, Bajkalská

Bratislavu dusia zápchy, obísť sa nijako nedajú

24.04.2018 20:00

Doprava v hlavnom meste už niekoľko dní počas špičky kolabuje. Môže za to najmä rekonštrukcia jednej z najdôležitejších ulíc v meste.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 15938x
Priemerná čítanosť článkov: 996x

Autor blogu

Kategórie