Založ si blog

Čo ak sme úžasní?

Všetci to poznáte. Sedíte v aute, ponáhľate sa za ďalšou svojou povinnosťou, plnú hlavu problémov a starostí, myšlienky tancujú ako zbesilé. Jediné, čo v interiéri auta zmenšuje napätie a stres, že nič nestíhate, je hudba a nezáväzné tliachanie moderátorov. Nedávno som sa takto, pomedzi mnohými nepodstatnými a banálnymi vecami, dopočula o istej mladej speváčke a jej najnovšom songu. Moderátorka nešetrila superlatívmi. Úžasná mladá speváčka, úžasný song, úžasná textárka, úžasné aranžmá, úžasný talent…. Slovo úžasná a mladá zaznelo v priebehu minúty asi 10 krát. Keď napokon song zaznel, uznala som, že je dobrý. A rozhodne nič nenamietam, že daná mladá dáma je šikovná. A takisto nemám vôbec námietky voči tomu, že mnoho mladých ľudí je skvelých, talentovaných, šikovných a slovami moderátorky “úžasných”. Len je zarážajúce, vlastne už ani nie, lebo to trvá dlhé roky, že superlatívy sa prisudzujú len mladým. Kde je “zvyšná” časť populácie? Tí nič neznamenajú? Nezaslúžia si aj oni zopár superlatívov čo v živote dokázali a čo vetko zvládajú a prinášajú spoločnosti napriek vyššiemu veku? Nie sú “in” pretože tvoria strednú a staršiu generáciu? Firmy už veľmi dlho nehľadajú skúsených a šikovných pracovníkov z radov strednej a staršej generácie. Prečo by aj tridsiatnik na poste šéfa mal prijať päťdesiatnika, ktorý ho prevyšuje svojim rozhľadom, skúsenosťami, vyzretými názormi o niekoľko kategórií, že? I keď najnovšie správy z českého pracovného trhu hovoria o renesancii v pohľade na účasť staršej generácie v pracovnom procese. Podľa ich slov sú starší pracovníci “skúsenejší, rozvážnejší, majú prehľad, kreatívne a praktické myslenie, sú spoľahliví, menej nároční a vyžadovační pokiaľ ide o plat a zamestnanecké výhody, zmiešané kolektívy sú zdravšie a inovatívnejšie…”atď. Atď. Hurá! Múdre hlavy objavili Ameriku. Tieto skutočnosti sú a vždy boli nad slnko jasnejšie, len sa na dlhé roky pochovali do nahlbšieho hrobu.

/ Malá odbočka – ak vás táto téma zaujíma rozhodne si pozrite film Stážista s Robertom de Nirom a Anne Hathaway. Neuveriteľne kúzelne a vtipne spracovaná tématika staršieho človeka v mladom pracovnom kolektíve/.

 

Ale aby sme len tak neteoretizovali. Nielen mladým ľuďom sa darí a dokážu veľké veci. Americký kozmonaut John Glenn sa vo veku 77 rokov stal najstarším človekom vo vesmíre, keď sa po druhýkrát vo svojom živote zúčastnil letu raketoplánu Discovery, Dorothy Davenhill Hirschová sa úspešne, vo veku 89 rokov, zúčastnila expedície na Severný pól, Henry Ford sa stal slávnym až hlboko po štyridsiatke, keď prišiel na svet jeho slávny automobilový projekt T car, Japonec Igarashi Teiichi začal ako horolezec dobývať horu Fuji od svojich 89 rokov a jeho posledný výstup sa datuje do jeho stovky, Gladys Burrillová sa dostala do Guinessovej knihy rekordov za to, že ako 92 ročná úspešne zabehla maratón v Honolulu, Diana Nyadová sa vo veku 64 rokov stala prvým človekom, ktorý preplával z Kuby na Floridu bez ochrannej klietky proti žralokom. Plavbu v dĺžke vyše 177 kilometrov zdolala za 53 hodín. O americkej propagátorke francúzskej kuchyne a moderátorke Julii Childovej sa televízni diváci dozvedeli až keď mala 50 rokov vďaka úspešnej knihe a televíznej show. Charles Darwin vo svojich 50 rokoch rozčeril vedecké kruhy svojou teóriou O pôvode druhov. Herec Samuel L. Jackson sa presadil vo veku 43 rokov a stala sa z neho obdivovaná hollywoodska filmová megastar, niekdajšia krasokorčuliarka a novinárka Wera Wang sa do sveta módneho biznisu zaradila vo veku 40 rokov. Úspešný americký herec Henry Ford zažiaril na politickom nebi ako 40. President USA vo svojej 70. podobne ako Nelson Mandela, ktorý bol zvolený za prezidenta Juhoafrickej republiky v jeho sedemdesiatpäťke. Francúzsky postimpresionistický maliar Paul Cezanne sa dočkal prvej výstavy svojich obrazov, keď dosiahol vek 56 rokov. Coca Cola vďačí za svoj zrod Johnovi Pembertonovi a jeho zrelému veku – s originálnym nápojom prišiel vo veku 55 rokov. Úspešných zrelých ľudí je neúrekom, len sa o nich málo hovorí. A na záver pridajme ešte story Harlanda Davida Sandersa, prezývaného plukovník Sanders. Vo veku 65 rokov mu prišiel po prvýkrát na účet dôchodok vo výške 99 dolárov. Táto smiešna suma znamenala prevrat v jeho myslení a presvedčení, že so svojím životom musí ešte niečo podstatné urobiť. Zobral svoj originálny recept na prípravu kuraťa a začal s ním cestovať po Amerike a ponúkať ho. Napokon dostal jednu šancu a tej sa chopil tak intenzívne, že napokon vybudoval impérium Kentucky Fried Chicken.

 

A teraz si predstavte, aký potenciál budúcich starších podnikateľov máme na Slovensku, ktorí by mohli “z fleku” , vďaka svojim “štedrým” dôchodkom vojsť do fáze kreatívnej naštvanosti a nespokojnosti a začať budovať biznis! Ako základná motivácia a vstupný psychický hybný moment celkom dobré, nie? Až na to, že podmienky pre podnikateľov, aj v mladšom veku, sú u nás žalostné. Skôr dovedú ľudí do hrobu ako do výšin úspešného biznisu.

 

Ale vráťme sa k titulku. Áno, mladí sú šikovní, životaschopní, vedia sa presadiť a hlavne, vedia sa aj pochváliť . A veľmi často a veľkoryso ich chválime aj my ostatní.Ale čo ak sme úspešní aj my? Stredná a staršia generácia? Hovorme o svojich úspechoch aj my, zdvihnime hlavu a narovnajme naše pokrčené sebavedomie. Kľudne sa pochváľme/ ak nás nechvália mladí/, hovorme o svojich úspechoch. A tak ako sa tešíme z úspechov mladých, buďme si vedomí svojej hodnoty a ceny pre spoločnosť, či pre ľudí okolo nás. A tu nejde len o nejaké bezduché chválenkárstvo. Vedieť oceniť vytvorenú hodnotu a pomenovať jej prínos pre rozvoj ľudského myslenia a konania je neuveriteľne dôležité pre zdravé vnímanie sveta a súvislostí v nadčasovej dimenzii, pre národ ako taký…

Príbeh jednej čiapky

18.02.2018

“Mami, môžem Ťa o niečo poprosiť?” – prihovorila sa mi dcéra tesne pred odchodom na lyžovačku. Hneď mi bolo jasné, že treba čosi vyriešiť… “Už týždeň neviem nájsť svoju obľúbenú viac »

Paralelný svet

02.12.2017

Keď si tak v sobotné ráno doprajete chvíľku na prečítanie článkov v tlači, na ktoré ste nemali čas cez týždeň, natrafíte aj na také, ktoré vo vás nevyvolajú eufóriu. Ale je užitočné viac »

Zážitková gastronómia à la Slovakia

11.10.2017

Nedávno ma moja suseda, staršia pani, ktorej nedávno operovali koleno, požiadala o malú službu. Poprosila ma, či by som jej nemohla priniesť obed z neďalekej reštaurácie. Zvykla tam občas viac »

elektromobil, nabijanie elektromobilu, nisan, nabijacia stanica,

V Nemecku bude do roku 2022 milión elektromobilov

19.09.2018 13:22

Do roku 2022 by v Nemecku malo byť registrovaných milión elektrických alebo hybridných automobilov.

Merkelová Massen Nemecko

Povýšenie šéfa kontrarozviedky Maassena vyvolalo v Nemecku kritiku

19.09.2018 13:05

Povýšením do úlohy štátneho tajomníka ministerstva vnútra si Maassen prilepší takmer o 2 600 eur mesačne.

Pavol Demitra, Peter Poliačik, socha,

Demitrovi namiesto sĺz sochár doprial úsmev

19.09.2018 13:00

Legendu hokeja Pavla Demitru si originálne uctil Peter Poliačik z Uderinej. Amatérsky umelec vytvoril sochu vynikajúceho slovenského reprezentanta z klampiarskeho plechu.

peniaze, up, love,

Imrecze: Slovensko nemá povinnosť zaplatiť 300 miliónov eur v kauze colných podvodov

19.09.2018 12:53

Bude sa brániť súdnou cestou, aby v kauze možných colných podvodov nezaplatilo ani euro.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 17638x
Priemerná čítanosť článkov: 1102x

Autor blogu

Kategórie