Založ si blog

Verejná doprava je najlepšie riešenie. .. Naozaj?

“To nevymyslíš” – pomyslela som si, keď som išla na dohodnuté stretnutie a vo vlaku som zazrela človeka, s ktorým som išla robiť interview. O niekoľko minút sme sa mali stretnúť v jeho projekčnej kancelárii…

Ale poďme na začiatok. K jedným z najzaujímavejších súčasných osobností dánskeho verejného života rozhodne patrí urbanista a architekt Jan Gehl.Osobnosť známa na celom svete. Vizionár, ktorý sa celý život venuje zlepšovaniu kvality života v mestách, propagátor peších a cyklistických zón a najmä myšlienky, že mestá majú byť živé, bezpečné, udržateľné a zdravé. Mestá, majú slúžiť ľuďom, nie autám, nie megalomanským architektonickým odludšteným projektom, majú poskytovať dostatok priestoru na oddych, stretávanie sa a komunikáciu vis-a-vis. Človek sa má v nich cítiť príjemne. Jan Gehl je nositeľom mnohých titulov a ocenení, je čestným členom svetových univerzít a inštitúcií. Nielen Kodaň, ale aj New York, Melbourne a mnoho iných miest na svete sa vďaka jeho projektom zmenilo na nepoznanie. /Viac o Janovi Gehlovi a jeho práci a názoroch v niektorom z ďalších blogov/.

 

pesia-zona-small

Na interview s ním som sa samozrejme dôkladne pripravila ešte pred cestou do Dánska. V deň D, sme nasadli spoločne s mojou fotografkou do S-togu  /dánsky vlak niečo medzi metrom a vlakom/ a smerovali sme na dohodnuté stretnutie. V hlave mi vírilo mnoho myšlienok a vybavovali sa mi Gehlove konštatácie o tom, že najlepším riešením pre obyvateľov miest je verejná doprava. Musela som mu dať za pravdu, pretože v Kodani funguje naozaj dobre. V pohode sa dostanete kam máte.

Sedeli sme vo vlaku, všetko bežalo ako má, mali sme dostatok času, aby sme na dohodnutý rozhovor dorazili včas. Keď odrazu… výpadok elektriny. To, čo sa stáva naozaj málokedy. “To bude len chvíľa” – utešovali sme sa. “Ešte máme časovú rezervu!” Ale minúty plynuli a vlak spokojne stál kdesi na trati. Nič nenasvedčovalo tomu, že by sa chcel ešte v ten deň pohnúť. Všetci ale boli kľudní / ako je to napokon v Dánsku obvyklé/, ale my už sme poškuľovali po hodinkách. Nepatrí sa prísť na dohodnuté interview s človekom, ktorého čas je veľmi limitovaný… Ale čo už! Vyskočiť z vlaku sme nemohli.

 

Ako sme tak sedeli a debatovali, obzerala som sa po cestujúcich a moje novinárske oko zahliadlo…koho iného ako Jana Gehla ako si na konci vagóna pokojne číta noviny. Táto náhoda, či absolútne neočakávaná situácia nám nahrala do kariet. Podišli sme k nemu, predstavili sme sa a povedali mu, že práve ideme na interview s ním a radi by sme využili túto kurióznu situáciu na zoznámenie a začiatok rozhovoru. Jan Gehl sa s nami zdvorilo zvítal, milo sa usmial a čakal čo bude následovať.

“Jan” – začala som / v Dánsku sa ľudia od prvej chvíle zoznámenia oslovujú krstnými menami/, “ ste intenzívnym propagátorom verejnej dopravy, ktorá podľa Vás v Dánsku funguje perfektne, spoľahlivo, nemá výpadky je bezproblémová. A teraz tu všetci sedíme už pol hodinu a pravdepodobne veľa ľudí bude mať v dennom programe sklz.”

 

“To je irónia života, že práve mne sa toto stane. Mne, ktorý na verejnú dopravu nedá dopustiť a práve vtedy, keď sa máme o tejto téme rozprávať. Moje slová by mali potvrdiť, čo vyhlasujem…nič iné len irónia života. Taká malá zábavka osudu.” Jan Gehl sa z chuti zasmeje.

“Ale berme to s nadhľadom. Aspoň máme viac času na rozhovor…”

Čo dodať? Iba konštatáciu : “To naozaj nevymyslíš, to sa proste stane…!”

ruzovy-chodnik

/Stalo sa aj Vám, že sa naplánovaná akcia vyvinula úplne inak ako ste predpokladali?/

 

Fotografie: Vivienne S. a Lennie Maxx

Chaos nad chaos

10.07.2020

Spáva sa vám dobre? Žijete s kľudným svedomím? Teda ak nejaké máte, samozrejme. Vy, všetci kompetentní a „vyvolení“, ktorí rozhodujete o našich životoch. Vaše chaotické rozhodnutia – raz nás tu hermeticky uzavriete na tri mesiace a vzápätí na to, zasa euforicky a bez rozmyslu „rozglábite“ hranice krížom krážom – privádzajú mnohých do takmer [...]

Nikdy nehovor nikdy, alebo monológ jedného rúška

01.07.2020

Milí ľudia, ani si neviete predstaviť ako sa cítim. Ako čierna ovca rodiny. Všetci sa ma chcú odrazu zbaviť, titulujú ma všakovakými nepeknými prirovnaniami a označeniami, už sa nevedia dočkať, kedy ma hodia do koša. Ale ja viem, že si to nezaslúžim. Najskôr ste ma horúčkovite zháňali, robili všetky množné kroky, aby som stálo pri vás a chránilo to, čo je [...]

Novodobé bašty absolutizmu

27.06.2020

Určite by vás ani v najhoršom, či najdivokejšom sne nenapadlo, že vám niekto z titulu moci bude diktovať a určovať, kedy sa môžete či nemôžete vidieť so svojimi najbližšími, s vašou mamou či otcom, dieťaťom či iným blízkym príbuzným. A predsa sa to deje. V tejto chvíli, každý deň, každú hodinu. Ale aby sme mocným nebodaj nekrivdili, predsa len vám čosi [...]

pocasie-5-8-2020

Mraky miznú, prichádza druhá vlna horúčav

04.08.2020 21:57

Dážď len sporadicky, vyjasnenie, ustálenie počasia a opäť teplo. Začne sa druhá vlna horúčav. Kam môžu stúpnuť teploty?

Libanon, výbuch

Masívne výbuchy v Bejrúte zabili veľa ľudí, svet ponúka pomoc

04.08.2020 20:47, aktualizované: 23:33

Libanonskou metropolou Bejrút otriasli silné výbuchy, ktoré zabili desiatky ľudí, zranili ďalšie tisíce a zdemlovali mesto. Svet ponúka pomocnú ruku.

Prešov, výbuch plynu, panelák

Prešovská radnica nezaplatí milión eur za asanáciu vybuchnutého paneláku

04.08.2020 20:00

Prešov sa odvolal na posudok z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, podľa ktorého reálne náklady predstavujú niečo vyše 781–tisíc eur.

vypocutie kandidatov na ustavnych sudcov, Fico,

Fico: Výber predsedu ŠTS bude politické rozhodnutie bez ohľadu na odbornosť

04.08.2020 19:01

Robert Fico dodal, že médiá už zrejme vybrali budúceho predsedu ŠTS, pričom podotkol, že je to jeho dobrý známy a tykajú si.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 46914x
Priemerná čítanosť článkov: 1877x

Autor blogu

Kategórie