Založ si blog

Diferencovaný sluch alebo diferencovaný prístup?

Môj svokor bol veľmi fajn človek. Vyštudovaný lekárnik, veľký milovník prírody a turista, šarmantný, galantný muž. Prosto stará, dobrá škola. Ľudia chodili do jeho lekárne veľmi radi, lebo vedeli, že vždy dokáže poradiť vhodný liek, upozorní na prípadné kontraindikácie a je dokonca kompetentný a ochotný namiešať špecifický liek, masť či tinktúru. Vyznal sa v liečivých rastlinkách a za vojny, ako lapiduch – tak sa vtedy nazývali zdravotníci – zachraňoval životy zranených vojakov. Bol nezištný a jeho manželka, teda moja svokra, si ho preto často doberala spojením „ Was hast du davon?“ Inými slovami – „Čo z toho máš?“ Vždy sa len pousmial a nonšalatne odpovedal: „Dobrý pocit!“

Niekedy bolo veľmi zaujímavé pozorovať ich manželský dialóg. Bežná konverzácia, kedy každodenné veci nemali nejaký špecifický význam, často išlo o organizačné pokyny, čo treba kúpiť, kedy vyzdvihnúť lístky na vlak, ako sa dohodnúť s priateľmi na stretnutí a podobne. Celé kúzlo však spočívalo v reakcii môjho svokra. Svoju manželku rešpektoval a nikdy sa s ňou nehádal. Vedel si povedať svoj názor, ale elegantne, bez urážania, či ponižovania. V istom veku, kedy už mal na to právo, sa začal chovať inak. Nazvala by som to lišiacky. To, čo sa mu nechcelo počuť, nepočul. Vyhlásil, že má horší sluch / a naozaj mal/, ale zasa až nie tak, aby mu unikali čo i len detaily. Keď som sa na tom občas dobre zabávala a môj muž si to všimol s prehľadom ma uviedol do obrazu: „Vieš, môj otec má od istého času diferencovaný sluch.“ Skvelé! Rafinovaná manželská sebaobrana, no nie?

Hovorí sa, že situácie sa v živote neopakujú dvakrát. Zrejme to tak bude, ale isté analógie sa vždy vynoria. Naše deti. Tie, záplavou nových technológií, majú už od detstva nielenže diferencovaný sluch, ale aj zrak. Vpíjajú sa do svojich mobilov, tabletov, notebookov s takou intenzitou, že pomaly ani nevedia kde sú, kto je s nimi v miestnosti a čo vlastne preboha od nich kto vôbec chce. Perfektne sa orientujú v sociálnych sieťach, ale dávno sú v tej sieti omotaní až po uši. A komunikácia zoči voči? Očný kontakt, sústredená pozornosť a vnímanie obsahu toho, čo hovorí človek pri vás…. To je čo?

Mobil je už organickou súčasťou ruky, tela, duše. A ako rodičia by sme v podstate mohli byť radi, že aspoň takto sme v kontakte s našimi deťmi. No radi…čo už je na tom úžasné hovoriť so synom či dcérou, ktorí sú síce fyzicky nablízku, ale oči vypliešťajú do mobilu, musia mať prehľad o každej nepodstatnej maličkosti, či šialenej fotke, ktorá sa na sieťach objaví a pritom sa tvária, že vás počúvajú.

“OK“ – poviete si. Tak keď už sú s mobilom tak organicky zrastení, aspoň budeme mať dobrý kontakt vo chvíľach, keď budú od nás desiatky, alebo stovky kilometrov vzdialení.Celý svet je v pohybe a doba a zážitkový biznis diktuje: „Užívajte si, zabávajte sa, plňte si sny, nech to stojí čo to stojí. A tak si plnia si svoje adrenalínové zážitkové pobyty, pri ktorých tuhne krv. A rodičia už dostatočne vystresovaní zo všetkého čo sa vôkol deje majú skvelú možnosť. Okamžite sa spojiť so svojimi ratolesťami / v tomto prípade už v skoro dospelom, či dospelom veku/ a vydýchnuť si, že sú v poriadku a že im je fajn. Čo iné rodič / aj keď už dospelých detí/ potrebuje viac? Len kľud v duši. A tak napíšeme smsku. Čakáme. Po hodine ďalšiu. Zasa čakáme. Nič. Po niekoľkých hodinách začujeme zvuk, ktorý nám v tej chvíli znie ako rajská hudba. Hlboký, úľavný výdych. Aj keď…dostať lakonickú, brutálne stručnú odpoveď : „Všetko v poho…“ nás na chvíľu ukľudní, ale po hodinách neistoty a čakania, je akoby smädom vyprahnutému len ktosi navlhčil pery vlhkou gázou. A neskôr sa dozviete, ak sa vôbec dozviete, že odpoveď prišla preto tak neskoro, lebo si odkaz na mobile nevšimli. Verili by ste tomu? Verili by ste, že sa niekoľko hodín nepozreli na mobil? Môže tomu vôbec niekto, kto je pri zmysloch uveriť? Alebo je to len jednoducho diferencovaný prístup, nič viac…?

 

Chaos nad chaos

10.07.2020

Spáva sa vám dobre? Žijete s kľudným svedomím? Teda ak nejaké máte, samozrejme. Vy, všetci kompetentní a „vyvolení“, ktorí rozhodujete o našich životoch. Vaše chaotické rozhodnutia – raz nás tu hermeticky uzavriete na tri mesiace a vzápätí na to, zasa euforicky a bez rozmyslu „rozglábite“ hranice krížom krážom – privádzajú mnohých do takmer [...]

Nikdy nehovor nikdy, alebo monológ jedného rúška

01.07.2020

Milí ľudia, ani si neviete predstaviť ako sa cítim. Ako čierna ovca rodiny. Všetci sa ma chcú odrazu zbaviť, titulujú ma všakovakými nepeknými prirovnaniami a označeniami, už sa nevedia dočkať, kedy ma hodia do koša. Ale ja viem, že si to nezaslúžim. Najskôr ste ma horúčkovite zháňali, robili všetky množné kroky, aby som stálo pri vás a chránilo to, čo je [...]

Novodobé bašty absolutizmu

27.06.2020

Určite by vás ani v najhoršom, či najdivokejšom sne nenapadlo, že vám niekto z titulu moci bude diktovať a určovať, kedy sa môžete či nemôžete vidieť so svojimi najbližšími, s vašou mamou či otcom, dieťaťom či iným blízkym príbuzným. A predsa sa to deje. V tejto chvíli, každý deň, každú hodinu. Ale aby sme mocným nebodaj nekrivdili, predsa len vám čosi [...]

pocasie-5-8-2020

Mraky miznú, prichádza druhá vlna horúčav

04.08.2020 21:57

Dážď len sporadicky, vyjasnenie, ustálenie počasia a opäť teplo. Začne sa druhá vlna horúčav. Kam môžu stúpnuť teploty?

Libanon, výbuch

Masívne výbuchy v Bejrúte zabili veľa ľudí, svet ponúka pomoc

04.08.2020 20:47, aktualizované: 23:33

Libanonskou metropolou Bejrút otriasli silné výbuchy, ktoré zabili desiatky ľudí, zranili ďalšie tisíce a zdemlovali mesto. Svet ponúka pomocnú ruku.

Prešov, výbuch plynu, panelák

Prešovská radnica nezaplatí milión eur za asanáciu vybuchnutého paneláku

04.08.2020 20:00

Prešov sa odvolal na posudok z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, podľa ktorého reálne náklady predstavujú niečo vyše 781–tisíc eur.

vypocutie kandidatov na ustavnych sudcov, Fico,

Fico: Výber predsedu ŠTS bude politické rozhodnutie bez ohľadu na odbornosť

04.08.2020 19:01

Robert Fico dodal, že médiá už zrejme vybrali budúceho predsedu ŠTS, pričom podotkol, že je to jeho dobrý známy a tykajú si.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 46910x
Priemerná čítanosť článkov: 1876x

Autor blogu

Kategórie