Založ si blog

Nebuď zvedavý . ..

Niektoré príslovia sú naozaj čudné. Napríklad to o zvedavosti. “Nebuď zvedavý, budeš skoro starý.”  Čo je to za nezmysel?  Výstižnejšie by bolo : “Nebuď zvedavý, budeš skoro múdry”. Lenže to si tak trochu odporuje.

Prečo by človek nemal chcieť byť múdry, keď práve múdrosťou a informovanosťou sa posúva do iných úrovní a sfér, keď múdrosť a rozhľad otvárajú pred ním oveľa zaujímavejší a bohatší životný priestor, otvára myseľ, rozvíja kritické myslenie. Čeština má okrem slova zvědavý aj slovo zvídavý, ktoré viac vystihuje podstatu tvorivého ľudského myslenia. “Zvídavý” človek sa neuspokojí s tým, čo mu niekto tvrdí ako nemennú pravdu, hľadá hlbšie a dostáva sa viac do podstaty.

Niet sa čo čudovať, že najväčšie osobnosti minulosti aj súčasnosti patrili k ľuďom, ktorí vždy hľadali ešte iný rozmer, iné pravdy. O Stevovi Jobsovi je napríklad známe, že jeho zvedavosť bola niečím ako neuhasiteľným hladom po poznaní nového. Zaujímal ho nielen svet počítačov, ale aj hnutie Bauhaus, východná filozofia, fungovanie biznisu, lyrické texty Boba Dylana, biológia fungovania ľudského tela a mnoho ďalších vecí, ktoré naoko spolu nijako nesúvia. Naopak.Veľmi dobre vedel, že všetko súvisí so všetkým a mnohé odpovede na svoje otázky sa človeku môžu zjaviť v tých najnečakanejších oblastiach a súvislostiach.

Svoje o tom vie aj svetoznámy filmový producent Brian Grazer. spoluzakladateľ  filmovej spoločnosti Imagine Entertainment. Jeho filmy Apollo 13, Da Vinciho kód, A Beautiful Mind a desiatky ďalších, ktoré boli 43krát nominované na Oscara a 158krát na Emmy Awards, vie o zvedavosti svoje. Vie akú má cenu a čo s jeho životom urobila práve ZVEDAVOSŤ, schopnosť pýtať sa, hľadať odpovede, nedať sa odbiť, pátrať po príčinách.

Nikdy sa neuspokojil s povrchnými informáciami. Práve túžba dopátrať sa podstaty ho doviedla k perfektnému jobu, neuveriteľným stretnutiam s najmocnejšími a najvplyvnejšími ľuďmi sveta, ktorí vždy istým spôsobom posunuli a obohatili jeho myslenie a vnímanie sveta. Vo svojej knihe A Curious Mind  /Zvedavá myseľ/ hovorí, že práve zvedavosť môže byť cestou k získaniu lepšieho jobu, či skvelého partnera. “Je kľúčom k tomu, čo v dnešnom modernom svete najviac oceňujeme: nezávislosť, sebaurčenie, self management a sebazdokonaľovanie. Zvedavosť je cestou k slobode. Ak ste na nudnej biznis večeri, jediné čo vás môže z nej dostať je zvedavosť. Keď vás vlastná kariéra neuspokojuje, zvedavosť vás môže zachrániť. Keď sa cítite demotivovaní a nekreatívni, zvedavosť môže byť tým správnym liekom. Zvedavosť vám pomôže  konštruktívnym spôsobom využiť vlastný hnev alebo frustráciu. Dodá vám odvahu.”

Zvedavosť sa často interpertuje ako negatívna vlastnosť. Prečo? Na to existuje jednoduchá odpoveď. Pretože zvedavý človek môže byť pre niekoho nepohodlný, zvedavý človek sa nenechá opiť rohlíkom, nedá si do hlavy natlačiť nezmysly niekoho vo funkcii len preto, že je tzv. všeobecne uznávaný. Zvedavý človek nie je členom stáda, ktoré kráča na povel kamsi, kde to niekomu vyhovuje, nie je manipulovateľný ani šéfom, ani politikmi, ani “zabehanými pravdami”. Zvedavý človek nie je plastelína, ktorú si kde kto môže modelovať do svojej podoby. Zvedavý človek je osobnosť s vysokou mierou kritického myslenia.

Aj príslovia by sa mali inovovať a staré, prekonané: “Nebuď zvedavý, budeš skoro starý”  by sa mohlo zmeniť na : “Buď zvedavý, budeš mať bohatší život.” Viem, nerýmuje sa to, ale tu vôbec nejde o rýmy…

Stratili im meno?

07.11.2018

Nemocnica je zvláštne miesto. Asi nebude čudné tvrdiť, že tam ľudia neradi chodia a zotrvávajú v nej len v prípadoch, keď už nie je iné východisko. Samozrejme okrem lekárov, sestričiek viac »

Príbeh jednej čiapky

18.02.2018

“Mami, môžem Ťa o niečo poprosiť?” – prihovorila sa mi dcéra tesne pred odchodom na lyžovačku. Hneď mi bolo jasné, že treba čosi vyriešiť… “Už týždeň neviem nájsť svoju obľúbenú viac »

Paralelný svet

02.12.2017

Keď si tak v sobotné ráno doprajete chvíľku na prečítanie článkov v tlači, na ktoré ste nemali čas cez týždeň, natrafíte aj na také, ktoré vo vás nevyvolajú eufóriu. Ale je užitočné viac »

Andrej Babiš

Európska komisia nemieni dotovať firmy okolo Agrofertu

12.12.2018 22:49

Peniaze sa nebudú vyplácať, kým nebude objasnená situácia okolo možného konfliktu záujmov premiéra Babiša.

Tupolev Tu-160

Ruské strategické bombardéry lietali na Karibikom

12.12.2018 22:23

Bombardéry, ktoré v minulých dňoch prileteli do Venezuely, vykonali desaťhodinový let nad Karibským morom.

obrnené vozidlo

Maďarsko na ochranu trhov nasadilo obrnené vozidlá

12.12.2018 21:32

Spravodajský server Index.hu pôvodne pohyb vojenských vozidiel spájal s podvečerným protestom v uliciach Budapešti.

Mateusz Morawiecki.

Poľský premiér Morawiecki ustál hlasovanie o dôvere v parlamente

12.12.2018 20:03

Dolná komora parlamentu podržala Morawieckeho vo funkcii pomerom hlasov 231 k 181.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 19671x
Priemerná čítanosť článkov: 1157x

Autor blogu

Kategórie