Hovorí sa, že Sicília dala svetu dve veci – mafiu a dobré jedlo. K obom majú samotní Sicílčania diametrálne odlišný vzťah. Na jedlo sú rozhodne veľmi hrdí. A právom. Mafia, alias Cosa Nostra – to je boľavé miesto minulosti aj súčasnosti. Ale ako sa zdá, zo všetkého sa dá vyťažiť. Obrovský boom turistického ruchu inšpiroval niektoré cestovné kancelárie k organizovaniu výletov po stopách tejto zločineckej organizácie, ktorá je známa najmä svojou krutosťou a silnými rodinnými väzbami. Cestovky samozrejme ťažia aj zo slávy a fascinácie tématikou Cosa Nostry a jej stvárnením na fimovou plátne. Napríklad miesta, kde sa nakrúcali niektoré scény z filmu The Godfather – Krstný otec sú neustále obliehané a fotografované. Savoca, dedina na kopci neďaleko Taorminy, kde žil Michael Corleone a prežíval lásku so svojou prvou ženou Apolloniou /vo filme v podaní Al Pacina/ sa rozhodne nedá považovať za opustené miesto. Americký film Krstný otec z roku 1972 podľa rovnomennej knihy Maria Puza je dodnes považovaný za jeden z najlepších filmov všetkých dôb. Rezonuje v mysliach ľudí po desaťročia a vyvoláva zvedavosť. Tak ako aj niekdajší veľmi úspešný televízny seriál Chobotnica s Michelem Placidom v úlohe komisára Corrada Cattana. Niektorí turistickí operátori preto idú dokonca až tak ďaleko, že ponúkajú možnosť stretnúť sa a diskutovať s potomkami jedného z najobávanejších bosov mafie Bernarda Provenzana, prezývaného tiež bosom všetkých bosov. Oficiálni predstavitelia sicílskeho turistického ruchu však takýmito aktivitami rozhodne nie sú nadšení. Ale každá akcia vyvoláva reakciu. Tak ako sa turisti môžu vydať po stopách sicílskej mafie, tak iná cestovka zasa ponúka možnosť oboznámiť sa s občianskym anti-mafia hnutím. Turisti tak môžu navštíviť, najmä v Catanii a v oblastiach okolo Etny, Corleone a Palerma reštaurácie, bary, hotely, obchody, farmy, vinice a dokonca aj banku, ktoré kedysi patrili kriminálnym živlom ešte pred tým, než ich polícia skonfiškovala. Dnešné tzv. „pizzo-free“ podniky /pizzo – výpalné/ , ktorých je okolo 300, podpísali „ antivydieračskú zmluvu“ a aj takto spoločne bojujú proti mafii. Turisti návštevou spomínaných miest môžu podporiť boj proti nežiadúcemu organizovanému zločinu.
O tom, že téma mafie je pre Sicílčanov stále aktuálna a veľmi citlivá svedčí aj pomenovanie letiska v Palerme – Falcone-Borsellino. Obyvatelia Sicílie týmto vzdali hold dvom sudcom, najväčším bojovníkom proti mafii Giovanimu Falconemu a Paolovi Borsellinovi, ktorí boli v roku 1992 sicílskou mafiou zavraždení. Takmer dvojmetrová plaketa s ich portrétmi a nápisom Giovanni Falcone – Paolo Borsellino – Iní – Pýcha novej Sicílie, zdobí jeden z hlavných vchodov odletovej haly.
O tom, že téma sicílskej mafie je živá, sa ľahko presvedčí každý turista. Suvenýry a kadejaké spomienkové taľafatky s vyobrazením najväčších bosov nájdete azda všade. Biznis je biznis. Našťastie, Sicília dokáže ponúknuť oveľa viac…
Save
Celá debata | RSS tejto debaty