Založ si blog

Neotravuj ! ! !

Nedávno mi môj kamarát, mimochodom Angličan, ktorý na Slovensku žije s rodinou už dlhé roky, povedal, že celkom nerozumie istej črte Slovákov. Respektíve, nevie si na ňu, ani po rokoch zvyknúť, tobôž si ju vysvetliť.
“Tak to ma zaujíma!” – nedočkavo som odpovedala.
“Nedávno som mal nehodu a musel som stráviť niekoľko dní v jednej z bratislavských nemocníc” – odpovedal. “Každý z nás má svoj pohľad na veci okolo nás, alebo procesy, ktoré sa nás týkajú. Ale, myslím si, že v jednom sa zhodujú všetky národy. Ak človeku niekto naservíruje teplé jedlo – obed alebo večeru – tak má byť teplé. Na tom nie je nič zvláštne. V nemocnici, v ktorej som bol, zásadne podávali teplé jedlá vždy vlažné, alebo boli úplne studené.. Keď som sa ohradil, dostal som ráznu odpoveď, že keď sa mi to nepáči nemusím jesť. A bohužial bol som za tie dva týždne jediný, komu to vadilo a ktorý sa pýtal a žiadal nápravu. Všetci pokorne, so sklonenou hlavou konzumovali to, čo dostali.Nikto sa nič ani len neopýtal. Samozrejme, k žiadnej náprave nedošlo.”
“Už viem, kam smeruješ” – odpovedala som.
Obdobné situácie sa na Slovensku odohrávajú denno-denne. Nedávno som bola svedkom, ako sa v jednom veľkom obchodnom reťazci vyrútila pokladníčka na zákazníčku, s otázkou prečo si nepoložila textilný tovar na pás. Pani vystrašene pozrela a nesmelo pípla, že veď na pás idú hlavne potraviny, teda aj tekuté, a občas sa niečo vyleje, či vysype a ona si nechce zašpiniť zakupované tričká, ešte pred prvým nosením. “A čo myslíte?!” – priam hrozivo zadunela pokladníčka. “Môj pás je vždy čistý!!!” Keď som sa pani zastala, že s čistotou pásu sa v našich podmienkach nedá veľmi rátať a teda je samozrejmé, že sa zákazník chráni, pani predo mnou sa na mňa vďačne pozrela, že som sa jej zastala. Na prvý pohľad ide o banalitu. Lenže nie je to celkom tak.
Alebo, sa nebodaj spýtate lekára, prečo vám predpisuje ten či onen liek, aké má účinky, pozitíva a negativa, čo je obsahom injekcie, ktorú vám práve podáva, prečo je liečba nastavená tak ako je, žiadate vysvetlenie jeho postupov. Akú odpoveď dostanete? Buď vôbec žiadnu, len akési pochlácholenie, že nech sa spoľahnete, že on vie čo robí, alebo dostanete takú odbornú spŕšku, ktorá vám má dokázať, že vy ste, veľmi jemne povedané, laik ktorý ani pri najlepšej vôli nemá mozgovú kapacitu pochopiť “o čo ide”, alebo vám dá najavo, že nemá čas. Čakajú ho ďalší pacienti. A priam ako cez kopírák sa podobné situácie dejú na úradoch a v najrozličnejších inštitúciách.
Áno, Slováci sa prestali pýtať už v minulosti. V mnohých zostáva syndróm z obdobia socíku, kedy platilo, /prepáčte za výraz/, drž hubu a krok. Pocit, že človek nemá právo sa príliš vypytovať, Lenže, ani dnes, keď už dlhé roky žijeme v demokracii sa zasa nemôžeme pýtať. Prečo? Pretože, odpoveď dostanete len ak sa niekomu uráči skloniť sa k bežnému človekovi a ak sa mu to hodí do karát. Že aj tak nie je dôležitá pravda a podstata, ktorú si tí pri moci krútia ako mrštného hada chrániaceho ich záujmy. A tak, ak sa pýtate na malé či veľké veci, ktoré vám zasahujú viac či menej do života, ste len obyčajná otravná mucha, ktorú treba čo najrýcheljšie umlčať a vytvoriť zdanie, že nie tí čo sú za niečo zodpovední a nekonajú v záujme ľudí, ale tí čo sa pýtajú, sú škodná. Sú kverulanti, sú tí čo vŕtajú do niečoho, čo by malo,/ podľa ich predstáv o pohodlnom a výnosnom fungovaní a ich osobných záujmov/ kľudne spať a bežať tak ako doteraz.
Jedno krásne slovenské ľudové príslovie hovorí: “Trafená hus zagága”. No môže byť niečo výstižnejšie? Všimli ste si niekedy akí nervózni, agresívni, útoční a nepríjemní sú tí čo nemajú pravdu a ocitnú sa v situácii, keď musia odpovedať na vaše oprávnené otázky? Ako sa krútia, ako sa snažia urobiť z vás toho podliaka, to večne nespokojné a zvedavé indivíduum, ktoré čerí vodu a nenechá ich v kľude? Ich obľúbená grimasa, ktorá nevyjadruje nič iné len NEOTRAVUJ ! a ČO ZASA…? by nás nemala zastrašiť. Takže pýtajme sa u lekára, pýtajme sa na úradoch, pýtajme sa na všetko, s čím nie sme spokojní a žiadajme odpovede v každodennom živote, pýtajme sa aj na zdanlivo bežné, malé veci. A neuspokojme sa s tým, že sa na nás niekto zaženie “plácačkou na hmyz” … Možno budeme ešte dlho bojovať s nezmyselnými , vyhýbavými a manipulatívnymi odpoveďami, ale mlčanie nie je riešením.

Chaos nad chaos

10.07.2020

Spáva sa vám dobre? Žijete s kľudným svedomím? Teda ak nejaké máte, samozrejme. Vy, všetci kompetentní a „vyvolení“, ktorí rozhodujete o našich životoch. Vaše chaotické rozhodnutia – raz nás tu hermeticky uzavriete na tri mesiace a vzápätí na to, zasa euforicky a bez rozmyslu „rozglábite“ hranice krížom krážom – privádzajú mnohých do takmer [...]

Nikdy nehovor nikdy, alebo monológ jedného rúška

01.07.2020

Milí ľudia, ani si neviete predstaviť ako sa cítim. Ako čierna ovca rodiny. Všetci sa ma chcú odrazu zbaviť, titulujú ma všakovakými nepeknými prirovnaniami a označeniami, už sa nevedia dočkať, kedy ma hodia do koša. Ale ja viem, že si to nezaslúžim. Najskôr ste ma horúčkovite zháňali, robili všetky množné kroky, aby som stálo pri vás a chránilo to, čo je [...]

Novodobé bašty absolutizmu

27.06.2020

Určite by vás ani v najhoršom, či najdivokejšom sne nenapadlo, že vám niekto z titulu moci bude diktovať a určovať, kedy sa môžete či nemôžete vidieť so svojimi najbližšími, s vašou mamou či otcom, dieťaťom či iným blízkym príbuzným. A predsa sa to deje. V tejto chvíli, každý deň, každú hodinu. Ale aby sme mocným nebodaj nekrivdili, predsa len vám čosi [...]

Robert Fico

Fico: Bohatým bankám dávajú, chudobným dôchodcom berú

14.07.2020 15:59

Majú stámilióny pre banky, ale chýbajú im peniaze na 13. dôchodky, charakterizoval šéf Smeru-SD Robert Fico rozpravu k zmene rozpočtu.

USA Rusko Afganistan Taliban Pentagón DNI-CIA

Podľa USA historická dohoda s Talibanom prešla do 'ďalšej fázy'

14.07.2020 15:28

USA zároveň vyzvali militantov, aby zredukovali stúpajúce násilie v krajine a mohli sa tak začať mierové rokovania s afganskou vládou.

Viktar Babaryka

Bieloruská volebná komisia odmietla zaregistrovať Babaryku do volieb prezidenta

14.07.2020 13:30

Bývalého riaditeľa banky Belgazprombank Babaryku médiá považovali za hlavného rivala dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka.

Branislav Gröhling

Gröhling pre pochybnú diplomovku neodstúpi z postu ministra školstva

14.07.2020 13:15, aktualizované: 15:12

Minister školstva Gröhling mal získať svoj magisterský titul pochybným spôsobom, keďže jeho diplomová práca má byť kompilátom s prvkami plagiátu.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 46041x
Priemerná čítanosť článkov: 1842x

Autor blogu

Kategórie