Založ si blog

Artové osvieženie

 

 

Slovo múzeum v mnohých ľuďoch vyvoláva pocit takmer posvätnej úcty k velikánom a umelcom našej planéty. Evokuje priestory, v ktorých potichu a s obdivom kráčate od obrazu k obrazu, od sochy k soche, či iným artefaktom a intenzívne vnímate neuveriteľné schopnosti a talent časom preverených maliarov, či sochárov…

Ale sú aj múzeá, ktoré sú ako divoko bijúce srdce. Múzeá moderného umenia. Stačí vojsť a hneď vás uchváti dynamika súčasného umenia. Pretože nejde len o artefakty pretavené do hmoty. Dýchne na vás súčasnosť, ktorú práve teraz a tu žijeme, emócie, hnev, radosť, zamyslenie, úvahy, každodenné uvažovanie o zmysle života, o tom kam vlastne kráčame, ako sa chováme k sebe navzájom, k našej Zemi, ako politika vstupuje a devastuje naše životy, aká bude naša budúcnosť… a to v šetko v neuveriteľne kreatívnom stvárnení .Diela súčasných umelcov sú aj našim hlasom, našimi pocitmi, našimi otázkami.

 

A tak či už ide o Múzeum moderného umenia v dánskom Aarhuse, alebo o Moco Museum v Amsterdame je to zážitok. Akoby ste naraz vhupli do paralelnej reality, do vírivky emócií, prekvapení, úžasu a máte chuť napiť sa z energie, ktorú pred sebou vo forme naozaj netradičných diel vidíte okolo seba. Priam fyzický zážitok. Múzeum moderného umenia Moco Museum / Modern and Contemporary Art Museum/ v Amsterdame sídli vo veľmi sympatickej budove vo Villa Alsberg, ktorú v roku 1904 navrhol architekt Eduard Cuypers a až do roku 1939 slúžila ako obytný dom, neskôr kňazom, potom právnickej firme až sa napokon stala skvelým priestorom pre moderné umenie.

Hneď ako vstúpite cítite priam tvorivou energiou nabitý priestor a máte chuť rozbehnúť sa k jednotlivým expozíciám. A máte naozaj z čoho vyberať. Môžete sa ocitnúť v izbe vytvorenej americkým pop artovým umelcom Royom Lichtensteinom, ktorý spoločne s Andym Warholom, Jasperom Johnsom a s ďalšími patrili 60. rokoch k lídrom hnutia new art movement. Môžete sa posadiť k stolu a naliať si z džbána vodu / samozrejme symbolicky/ , alebo si ľahnúť do postele, či zvesiť vešiak s košeľou a dumať či si ju dnes obliecť alebo nie? V sekunde sa stávate súčasťou jeho pop artového výtvoru. A tak ako sa menia návštevníci, tak sa čiastočne mení a ožíva aj obsah jeho inštalácie. Žiadne sterilné umenie, na ktoré sa musíte pozerať z patričnej vzdialenosti. Môžete sa ho dotknúť, porobiť si vtipné fotky, pobaviť sa. Celkom dobrý štart do ďalších expozícií.

 

 

V múzeu nechýba dnes mimoriadne populárna a tak trochu záhadná postava britského umelca Banksyho. Jeho street artové a graffiti diela sa často zrodia na nečakaných miestach a nikdy im nechýba humor, politický názor a hlbší filozofický ponor. Jeho obrazy môžete nájsť ako v otvorených priestoroch v mestách, na múroch, voĺných plochách, tak aj v interiéroch. Rozhodne vedú k zamysleniu nad dobou, v ktorej žijeme a nad tým, či je správne, keď sa len prizeráme, alebo máme zasiahnuť. Nielen vo svojom vlastnom záujme, ale aj v záujme celej spoločnosti. A to, že im nechýba humor, iróna a nadhľad je aj v jeho prípade samozrejmé. V Múzeu nájdete medzi inými skvelými obrazmi aj jeho veľmi známy obraz Dievča s balónom, ktoré nemo a takmer bez emócií púšťa z ruky červený balón. Balónik v tvare srdca je jediným farebným miestom na obraze a predstavuje nevinnosť, sny, túžby a lásku. Diela Banksyho nie sú rozhodne len zaujímavé a napriek tomu, že ide o graffiti a street umelca, majú obrovskú cenu. Obraz Dievča s balónom sa na Sotheby’s aukcii v Londýne predal, údajne, za 1,37 milióna dolárov. Slušné, nie?

 

Jedinou umelkyňou, ktorú Moco múzeum v týchto dňoch prezentuje, je slávna japonská výtvarníčka, sochárka, poétka, spisovateľka, filmárka Yayoi Kusama. Najznámejšie sú jej výtvarné diela tzv. Dot Art a “Tekvice”. A tak máte možnosť stratiť sa na chvíľku v hre bodiek a precíznych obrazov tekvíc, skvelo navodzujúcich jemnosť, precíznosť a japonský minimalizmus. Príjemné, hravé, veselé.

Z iného súdka je expozícia diel v New Yorku pôsobiaceho Daniela Arshama pod názvom Spojnica času. Výstižný názov, pretože práve Arsham sa akoby v beztiažnom stave vznáša nad minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou. V jeho mysli sa geniálne prelínajú časopriestory, veci nadobúdajú iný zmysel a vzbudzujú otázky, zamyslenia, ale aj pošteklia bránicu, pobavia. Inšpirácie archeologickými vykopávkami ale prenesené do budúcnosti prekvapia. Zamysleli ste sa niekedy ako by mohli vyzerať archeologické vykopávky z dnešných dní? Ako asi bude vyzerať nález počítača, basketbalovej lopty, novín, či odevov? Arsham áno. A jeho pohľad je originálny. Alebo sa zrazu ocitnete v bežnej izbe, ktorá akoby skamenela v čase a predsa vydáva zaujímavé svedectvo. K najobľúbenejšej a najfascinujúcejšej expozícii Arshama rozhodne patrí Ametystová loptová jaskyňa. Steny a strop sú pokryté stovkami basketbalových a tenisových loptičiek potiahnutých fialovou hmotou, ktorá vytvára tajomný efekt fialovej jaskyne. Tri veľké basketbalové lopty svietia a veľké zrkadlo v jaskyni umožní návštevníkom urobiť si netradičné a originálne selfíčka. Daniel Arsham akoby pozýval súčasníka stráviť pár minút v tejto magickej jaskyni a zamyslieť sa nad životom, aký žijeme. Takmer v tme a tichu.

 

Nech sa v Moco múzeu pohnete kamkoľvek zabudnete na všetko ostatné. Každý obraz, každá socha, každá inštalácia vás zaujme, prekvapí, pobaví a naplno zamestná vašu pozornosť, osvieži vás. Akoby ste na chvíľku vystúpili z každodennej reality, ale pritom v nej paradoxne zostávate. Ale vidíte ju z iného uhla. Ponúka vám iné impulzy, inú energiu, intenzívne vibrácie. Dojmy zostanú ešte dlhú dobu zadreté pod kožu…

 

 

 

 

Chaos nad chaos

10.07.2020

Spáva sa vám dobre? Žijete s kľudným svedomím? Teda ak nejaké máte, samozrejme. Vy, všetci kompetentní a „vyvolení“, ktorí rozhodujete o našich životoch. Vaše chaotické rozhodnutia – raz nás tu hermeticky uzavriete na tri mesiace a vzápätí na to, zasa euforicky a bez rozmyslu „rozglábite“ hranice krížom krážom – privádzajú mnohých do takmer [...]

Nikdy nehovor nikdy, alebo monológ jedného rúška

01.07.2020

Milí ľudia, ani si neviete predstaviť ako sa cítim. Ako čierna ovca rodiny. Všetci sa ma chcú odrazu zbaviť, titulujú ma všakovakými nepeknými prirovnaniami a označeniami, už sa nevedia dočkať, kedy ma hodia do koša. Ale ja viem, že si to nezaslúžim. Najskôr ste ma horúčkovite zháňali, robili všetky množné kroky, aby som stálo pri vás a chránilo to, čo je [...]

Novodobé bašty absolutizmu

27.06.2020

Určite by vás ani v najhoršom, či najdivokejšom sne nenapadlo, že vám niekto z titulu moci bude diktovať a určovať, kedy sa môžete či nemôžete vidieť so svojimi najbližšími, s vašou mamou či otcom, dieťaťom či iným blízkym príbuzným. A predsa sa to deje. V tejto chvíli, každý deň, každú hodinu. Ale aby sme mocným nebodaj nekrivdili, predsa len vám čosi [...]

Viktar Babaryka

Bieloruská volebná komisia odmietla zaregistrovať Babaryku do volieb prezidenta

14.07.2020 13:30

Bývalého riaditeľa banky Belgazprombank Babaryku médiá považovali za hlavného rivala dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka.

Branislav Gröhling

Gröhling vypracoval diplomovku podľa predpisov, tvrdí Paneurópska vysoká škola

14.07.2020 13:15

Ako škola informovala v stanovisku, práca bola vypracovaná v súlade s internou smernicou dekana z roku 2007.

Kičura Kajetán ŠHR

Kičura zostáva vo väzbe

14.07.2020 13:05

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura zostáva vo väzbe. Najvyšší súd v utorok zamietol jeho sťažnosť ako nedôvodnú.

dôchodca, bitka

Namiesto húb dostal dôchodca bitku

14.07.2020 12:45

Zlomený nos, pohryzená ruka, modriny. Tak sa vrátil 67-ročný dôchodca Jiří T. z lesa. Prepadli ho traja chlapci, jeden má pätnásť, dvaja trinásť rokov.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 46032x
Priemerná čítanosť článkov: 1841x

Autor blogu

Kategórie