Založ si blog

Zoberme to ako fakt !

 

Posledné mesiace a zákerný korona vírus postavil celý svet do pozoru. Nikým neočakávaný zásah do životov a chodu spoločnosti desiatok štátov a spoločenstiev. V takýchto situáciách zvyknú vyplávať na povrch aj mnohé  ľudské vlastnosti. Jednou z tých viditeľných a „počuteľných“ je rozhodne frflanie. Také bežné, ľudské frflanie, ktoré vyjadruje nespokojnosť so všetkým a všetkými, a keby aj všetko bolo na jedničku, tak aj tak by sa pre frfľošov niečo našlo.

 

V krízových situáciách je nutné robiť opatrenia, ktoré sa v danej chvíli zdajú nevyhnutné, ale rozhodne sa opierajú o určité fakty. Niekomu sa môžu zdať nesprávne, inému adekvátne a logické. Čo je úplne pochopiteľné. Jedným z hromozvodov rozbúrených vášní sa stali aj povinné rúška. Je pravdou, že v našich zemepisných šírkach neexistovalo odôvodnenie nosiť ich, nemáme nijakú tradíciu ani inklináciu k tomuto kusu odevu. Nebol dôvod. Teraz je. A verme epidemiológom, že vedia čo hovoria, keď ich odporúčajú nosiť. Len tak na okraj – pozrite si dobové snímky z obdobia španielskej chrípky, alebo ochranu dýchacích ciest z obdobia moru v stredoveku.  Takže ofrfľávať, nadávať a nenávidieť „chudákov“ rúška nemá vôbec zmysel.

 

Zoberme ako fakt, že ešte dlhú dobu si ich budeme pribaľovať do kufrov (až budeme môcť cestovať), radi si ich nasadíme na letiskách, či v lietadle alebo iných dopravných prostriedkoch, možno aj v kinách  a divadlách, alebo na iných, ľuďmi preplnených, miestach. Tak ako nie je pohodlné mať náplasť na porezanom prste, či obväz či ortézu na poranenej nohe alebo chodiť dočasne s barlou, tak aj rúško prináša nepohodlie. Berme to ako súčasť lekárničky, ako dočasného nevítaného hosťa v našej garderóbe. Pretože moje rúško chráni Teba, Tvoje mňa. Tak znie slogan. A tak ako sme museli akceptovať isté skutočnosti, a mnohé sa nám rozhodne nepáčia, tak zoberme ako fakt, že rúško je tu. S nami, medzi nami, na našich tvárach. A pre frfľošov optimistický odkaz – nič netrvá večne! A ktovie, možno raz naši vnuci a pravnuci vydražia naše rúška ako raritnú starožitnosť za veľké peniaze. A bude im sveta žiť!

Kedy zbúrate čínsky múr, pán premiér ? ! ?

26.05.2020

Zákony džungle sú jasné. Prežije ten najsilnejší, najagresívnejší, najdrzejší. Prežije ten, kto má silu za seba bojovať, kto má dostatok energie bojovať o svoje práva, vrátane tých najzákladnejších. Naša Covidová džungľa sa od tej reálnej veľmi nelíši. Najmocnejší rozhodujú o životoch ostatných. V určitých situáciách potrebné opatrenia, ale [...]

Artové osvieženie

06.05.2019

Slovo múzeum v mnohých ľuďoch vyvoláva pocit takmer posvätnej úcty k velikánom a umelcom našej planéty. Evokuje priestory, v ktorých potichu a s obdivom kráčate od obrazu k obrazu, od sochy k soche, či iným artefaktom a intenzívne vnímate neuveriteľné schopnosti a talent časom preverených maliarov, či sochárov… Ale sú aj múzeá, ktoré sú ako divoko [...]

Neotravuj ! ! !

03.04.2019

Nedávno mi môj kamarát, mimochodom Angličan, ktorý na Slovensku žije s rodinou už dlhé roky, povedal, že celkom nerozumie istej črte Slovákov. Respektíve, nevie si na ňu, ani po rokoch zvyknúť, tobôž si ju vysvetliť. “Tak to ma zaujíma!” – nedočkavo som odpovedala. “Nedávno som mal nehodu a musel som stráviť niekoľko dní v jednej z bratislavských nemocníc” – [...]

Donovaly, lyžiarska hala

Donovaly: Obec súhlasí s letnou lyžiarskou halou

02.06.2020 07:00

Petícia ani žiadosť prokurátorky zrušiť územný plán Donovál, ktorý počítal s výstavbou letnej lyžiarskej haly, nezabrali.

duda

Dudova popularita klesá, druhé kolo prezidentských volieb by prehral

02.06.2020 06:29

Prezidentské voľby sa v Poľsku mali konať 10. mája, ale pre epidémiu vyvolanú koronavírusom SARS-CoV-2 sa neuskutočnili.

ZŠ Hroncova, Košice, školy

Veľký návrat do školy dopadol na jednotku

02.06.2020 06:00

Nedočkavá radosť. Prvý deň v škole po takmer troch mesiacoch bol pre všetkých - malých i veľkých - veselý.

fico, pellegrini

Ublíži Pellegrinimu rozhodujúci konflikt s Ficom? Ak ho nevysvetlí, tvrdí politológ

02.06.2020 06:00

Expremiér Peter Pellegrini má v rukách významný politický kapitál. „Keby čakal na snem Smeru, môže ho stratiť,“ hovorí politológ Branislav Dolný.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 40980x
Priemerná čítanosť článkov: 1863x

Autor blogu

Kategórie