Založ si blog

Zoberme to ako fakt !

 

Posledné mesiace a zákerný korona vírus postavil celý svet do pozoru. Nikým neočakávaný zásah do životov a chodu spoločnosti desiatok štátov a spoločenstiev. V takýchto situáciách zvyknú vyplávať na povrch aj mnohé  ľudské vlastnosti. Jednou z tých viditeľných a „počuteľných“ je rozhodne frflanie. Také bežné, ľudské frflanie, ktoré vyjadruje nespokojnosť so všetkým a všetkými, a keby aj všetko bolo na jedničku, tak aj tak by sa pre frfľošov niečo našlo.

 

V krízových situáciách je nutné robiť opatrenia, ktoré sa v danej chvíli zdajú nevyhnutné, ale rozhodne sa opierajú o určité fakty. Niekomu sa môžu zdať nesprávne, inému adekvátne a logické. Čo je úplne pochopiteľné. Jedným z hromozvodov rozbúrených vášní sa stali aj povinné rúška. Je pravdou, že v našich zemepisných šírkach neexistovalo odôvodnenie nosiť ich, nemáme nijakú tradíciu ani inklináciu k tomuto kusu odevu. Nebol dôvod. Teraz je. A verme epidemiológom, že vedia čo hovoria, keď ich odporúčajú nosiť. Len tak na okraj – pozrite si dobové snímky z obdobia španielskej chrípky, alebo ochranu dýchacích ciest z obdobia moru v stredoveku.  Takže ofrfľávať, nadávať a nenávidieť „chudákov“ rúška nemá vôbec zmysel.

 

Zoberme ako fakt, že ešte dlhú dobu si ich budeme pribaľovať do kufrov (až budeme môcť cestovať), radi si ich nasadíme na letiskách, či v lietadle alebo iných dopravných prostriedkoch, možno aj v kinách  a divadlách, alebo na iných, ľuďmi preplnených, miestach. Tak ako nie je pohodlné mať náplasť na porezanom prste, či obväz či ortézu na poranenej nohe alebo chodiť dočasne s barlou, tak aj rúško prináša nepohodlie. Berme to ako súčasť lekárničky, ako dočasného nevítaného hosťa v našej garderóbe. Pretože moje rúško chráni Teba, Tvoje mňa. Tak znie slogan. A tak ako sme museli akceptovať isté skutočnosti, a mnohé sa nám rozhodne nepáčia, tak zoberme ako fakt, že rúško je tu. S nami, medzi nami, na našich tvárach. A pre frfľošov optimistický odkaz – nič netrvá večne! A ktovie, možno raz naši vnuci a pravnuci vydražia naše rúška ako raritnú starožitnosť za veľké peniaze. A bude im sveta žiť!

Chaos nad chaos

10.07.2020

Spáva sa vám dobre? Žijete s kľudným svedomím? Teda ak nejaké máte, samozrejme. Vy, všetci kompetentní a „vyvolení“, ktorí rozhodujete o našich životoch. Vaše chaotické rozhodnutia – raz nás tu hermeticky uzavriete na tri mesiace a vzápätí na to, zasa euforicky a bez rozmyslu „rozglábite“ hranice krížom krážom – privádzajú mnohých do takmer [...]

Nikdy nehovor nikdy, alebo monológ jedného rúška

01.07.2020

Milí ľudia, ani si neviete predstaviť ako sa cítim. Ako čierna ovca rodiny. Všetci sa ma chcú odrazu zbaviť, titulujú ma všakovakými nepeknými prirovnaniami a označeniami, už sa nevedia dočkať, kedy ma hodia do koša. Ale ja viem, že si to nezaslúžim. Najskôr ste ma horúčkovite zháňali, robili všetky množné kroky, aby som stálo pri vás a chránilo to, čo je [...]

Novodobé bašty absolutizmu

27.06.2020

Určite by vás ani v najhoršom, či najdivokejšom sne nenapadlo, že vám niekto z titulu moci bude diktovať a určovať, kedy sa môžete či nemôžete vidieť so svojimi najbližšími, s vašou mamou či otcom, dieťaťom či iným blízkym príbuzným. A predsa sa to deje. V tejto chvíli, každý deň, každú hodinu. Ale aby sme mocným nebodaj nekrivdili, predsa len vám čosi [...]

Joe Biden

Za kampaňou proti Bidenovi a jeho synovi je Rusko, tvrdia bývalí členovia amerických tajných služieb

20.10.2020 22:45

Vychádzajú pritom z článku denníka New York Post, ktorý opisuje údajné korupčné praktiky Bidena a snaží sa ho spojiť s podnikateľskými aktivitami jeho syna Huntera na Ukrajine.

Strela / Raketa /

USA sú pripravené rokovať o finalizácii dohody o predĺžení platnosti New START

20.10.2020 21:14

Rusko a USA podpísali dohodu New START v roku 2010. V súlade s ňou majú obe krajiny obmedziť počet svojich strategických jadrových zbraní na 1550. Jej platnosť sa skončí vo februári 2021.

Anna Záborská

Potratová legislatíva sa nezmení, plénum odmietlo Záborskej novelu

20.10.2020 20:04

Záborská už na sociálnej sieti avizovala, že návrh na sprísnenie interrupcií podá znovu o pol roka.

Peter Madsen

Dánsky vynálezca usvedčený z vraždy novinárky sa pokúsil o útek z väzenia

20.10.2020 19:58

Dánsky vynálezca Peter Madsen si odpykáva doživotie za vraždu švédskej novinárky Kim Wallovej, ktorú usmrtil na palube svojej podomácky vyrobenej ponorky.