Založ si blog

Kedy zbúrate čínsky múr, pán premiér ? ! ?

Zákony džungle sú jasné. Prežije ten najsilnejší, najagresívnejší, najdrzejší. Prežije ten, kto má silu za seba bojovať, kto má dostatok  energie bojovať o svoje práva, vrátane tých najzákladnejších.

 

Naša Covidová džungľa sa od tej reálnej veľmi nelíši. Najmocnejší rozhodujú o životoch ostatných. V určitých situáciách potrebné opatrenia, ale časom strácajú na význame a tí najslabší sa stávajú ich obeťami. Slovná ekvilibristika sa stáva pre mocných veľmi obratným manévrom, ako vznešene zamiesť veci pod koberec. Slovné spojenie „najkrehkejšia skupina obyvateľov“ už dlho  plápolá v priestore ako hrdá zástava a slúži ako odôvodnenie nechuti veci riešiť. Áno, na začiatku epidémie a vo vrcholnej fáze boli dôvody izolovať starších ľudí od ostatného obyvateľstva. Ale kde odrazu zostala táto problematika?  Seniori odrazu, akoby neexistovali. Sú hermeticky uzavretí v domovoch sociálnych služieb, odtrhnutí od rodinných príslušníkov a možnosti aspoň chvíľku s nimi  komunikovať, byť v ich blízkosti. Snáď ani netreba hovoriť aké devastačné účinky takéto odlúčenie spôsobuje nielen po stránke psychickej, ale následnej a fyzickej. Situácia je už taká, že pre seniorov v domovoch sa väčšou hrozbou a ujmou na zdraví stáva sociálna izolácia, citová deprivácia než samotný koronavírus.

 

Áno, aj tak sa dajú veci riešiť. Teda ich neriešením, zametením pod koberec, hraním sa na skrývačku, neodôvodniteľným tichom. Zavrieť, zabetónovať, izolovať. Lebo to je najpohodlnejšie a najistejšie. Ale dokedy to budeme znášať? Keď sa dali vyriešiť bezpečnostné opatrenia v kostoloch, obchodoch, na verejnosti aj pre seniorov, v čom je problém nastaviť podobné systémy v domovoch sociálnej starostlivosti? Pretože už teraz sa ich obyvatelia nestali ničím iným len rukojemníkmi koronavírusových opatrení. A to, že systém bezpečného kontaktu nie je ničím neriešiteľným, alebo vyžadujúcim si Nobelovu cenu za celospoločenský prínos, je nad slnko jasnejšie.

Už stačilo! Pán premiér a krízový štáb, súčasťou spoločnosti sú aj starí ľudia v domovoch sociálnej starostlivosti. Aj oni majú právo na vašu pozornosť a riešenie základných ľudských práv. Nie sú to väzni. Nič nespáchali. Ich jediným „hriechom“ je , že zostarli. Ale to sa týka všetkých. Aj vás!

 

Dokedy, pán premiér a krízový štáb, budeme čakať než zbúrate čínsky múr, ktorý ste vystavali medzi starými ľuďmi v domovoch sociálnej starostlivosti a ich rodinami, medzi ľuďmi, pre ktorých je životne dôležité mať kontakt a oporu???

 

 

Chaos nad chaos

10.07.2020

Spáva sa vám dobre? Žijete s kľudným svedomím? Teda ak nejaké máte, samozrejme. Vy, všetci kompetentní a „vyvolení“, ktorí rozhodujete o našich životoch. Vaše chaotické rozhodnutia – raz nás tu hermeticky uzavriete na tri mesiace a vzápätí na to, zasa euforicky a bez rozmyslu „rozglábite“ hranice krížom krážom – privádzajú mnohých do takmer [...]

Nikdy nehovor nikdy, alebo monológ jedného rúška

01.07.2020

Milí ľudia, ani si neviete predstaviť ako sa cítim. Ako čierna ovca rodiny. Všetci sa ma chcú odrazu zbaviť, titulujú ma všakovakými nepeknými prirovnaniami a označeniami, už sa nevedia dočkať, kedy ma hodia do koša. Ale ja viem, že si to nezaslúžim. Najskôr ste ma horúčkovite zháňali, robili všetky množné kroky, aby som stálo pri vás a chránilo to, čo je [...]

Novodobé bašty absolutizmu

27.06.2020

Určite by vás ani v najhoršom, či najdivokejšom sne nenapadlo, že vám niekto z titulu moci bude diktovať a určovať, kedy sa môžete či nemôžete vidieť so svojimi najbližšími, s vašou mamou či otcom, dieťaťom či iným blízkym príbuzným. A predsa sa to deje. V tejto chvíli, každý deň, každú hodinu. Ale aby sme mocným nebodaj nekrivdili, predsa len vám čosi [...]

pocasie-5-8-2020

Mraky miznú, prichádza druhá vlna horúčav

04.08.2020 21:57

Dážď len sporadicky, vyjasnenie, ustálenie počasia a opäť teplo. Začne sa druhá vlna horúčav. Kam môžu stúpnuť teploty?

Libanon, výbuch

Masívne výbuchy v Bejrúte zabili veľa ľudí, svet ponúka pomoc

04.08.2020 20:47, aktualizované: 23:33

Libanonskou metropolou Bejrút otriasli silné výbuchy, ktoré zabili desiatky ľudí, zranili ďalšie tisíce a zdemlovali mesto. Svet ponúka pomocnú ruku.

Prešov, výbuch plynu, panelák

Prešovská radnica nezaplatí milión eur za asanáciu vybuchnutého paneláku

04.08.2020 20:00

Prešov sa odvolal na posudok z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, podľa ktorého reálne náklady predstavujú niečo vyše 781–tisíc eur.

vypocutie kandidatov na ustavnych sudcov, Fico,

Fico: Výber predsedu ŠTS bude politické rozhodnutie bez ohľadu na odbornosť

04.08.2020 19:01

Robert Fico dodal, že médiá už zrejme vybrali budúceho predsedu ŠTS, pričom podotkol, že je to jeho dobrý známy a tykajú si.

maxx610

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 46917x
Priemerná čítanosť článkov: 1877x

Autor blogu

Kategórie